Czym ogrzewać dom w 2026 roku? Przegląd, koszty i przyszłościowe systemy
Dobór źródła ciepła to decyzja, która zostaje z domem na dwie, trzy dekady. Źle dobrany kocioł potrafi kosztować właściciela dodatkowe 80-120 tys. zł w porównaniu z systemem dopasowanym do bryły, izolacji i profilu zużycia. Poniżej konkretne widełki cenowe dla 2026 roku, realne koszty eksploatacji przy domu 150 m² oraz mechanizmy, które decydują o opłacalności każdego rozwiązania.

- Czym ogrzewać dom w przyszłości - mapa decyzyjna dla inwestora
- Pompa ciepła, gaz czy pellet - co się najbardomo bardziej opłaca przy domu 150 m²?
- Ogrzewanie domu bez gazu - sprawdzone alternatywy i ich koszty
- Dofinansowanie do pompy ciepła w 2026 - programy Moje Ciepło i Czyste Powietrze
- Wentylacja, komin i rekuperacja - co decyduje o wyborze systemu
- Optymalizacja kosztów - termomodernizacja przed wyborem systemu
- Kiedy NIE wybrać danego systemu - praktyczne ograniczenia
- Checklist przed wyborem ogrzewania - pytania do wykonawcy
- Jak czytać oferty pomp ciepła, żeby nie przepłacić
- FAQ - odpowiedzi na pytania, które zadają inwestorzy
- Smart home i zarządzanie energią - oszczędność 8-15% bez inwestycji w sprzęt
- Perspektywa 10 i 20 lat - co się zmieni w kosztach
Czym ogrzewać dom w przyszłości - mapa decyzyjna dla inwestora
Zanim padnie pytanie o markę kotła czy model pompy, warto ustalić trzy twarde dane: zapotrzebowanie budynku na ciepło wyrażone w kWh/m²/rok, dostępność nośnika na działce (gaz, sieć ciepłownicza, miejsce na odwierty) oraz planowany budżet na etapie budowy, a nie po odbiorze. W dobrze ocieplonym domu pasywnym zapotrzebowanie spada poniżej 50 kWh/m²/rok, co całkowicie zmienia rachunek ekonomiczny - przestaje opłacać się kocioł gazowy kondensacyjny, a zaczyna gruntowa pompa ciepła z dolnym źródłem.
Drugim filtrem jest gęstość mocy grzewczej, jaką trzeba pokryć w najzimniejszym tygodniu roku. Dla Polski przyjmuje się projektową temperaturę zewnętrzną od -20°C na północnym wschodzie do -16°C w zachodnich regionach, zgodnie z normą PN-EN 12831. Pompa powietrze-woda przy -20°C traci około 30% wydajności, dlatego bez dobrej izolacji i niskotemperaturowego rozkładu (podłogówka 35°C, grzejniki 45°C) wymaga wsparcia grzałką elektryczną. To właśnie ta zależność - między stratami ciepła a temperaturą zasilania - decyduje o tym, czy pompa będzie pracować ze współczynnikiem COP 4,2 czy spadnie do 2,1.
Trzecim filtrem pozostaje kwestia prawna i dotacyjna. Uchwały antysmogowe obowiązujące w większości województw (np. małopolskie, śląskie, mazowieckie) zakazują spalania węgla i drewna w starych kotłach od 2024 roku, a wprowadzenie systemu ETS 2 w 2027 roku podniesie cenę uprawnień do emisji CO₂ dla gazu ziemnego o prognozowane 30-50%. Te dwa fakty przesądzają, że odpowiedź na pytanie, czym ogrzewać dom w przyszłości, przesuwa się jednoznacznie w stronę technologii bezemisyjnych lub niskoemisyjnych z możliwością spalania biomasy klasy A1.
Praktyczny schemat wyboru wygląda tak: dom 150 m², dobrze ocieplony (≤90 kWh/m²/rok), działka z dostępem do gazu i wolnym miejscem 200 m² na gruntowy wymiennik - wygrywa pompa ciepła gruntowa połączona z fotowoltaiką. Ten sam dom bez dostępu do gazu i z małą działką (≤100 m²) - pompa powietrze-woda z panelami PV. Dom starszy, słabo ocieplony, z kominem murowanym - kocioł na pellet drzewny klasy A1, który spełnia wymogi WT 2021 przy emisji pyłu poniżej 20 mg/m³.
Pompa ciepła, gaz czy pellet - co się najbardomo bardziej opłaca przy domu 150 m²?
Dla domu 150 m² o zapotrzebowaniu 90 kWh/m²/rok roczne zużycie energii wynosi 13 500 kWh, co przekłada się na konkretne kwoty przy każdym źródle. Koszt ogrzewania pompą ciepła powietrze-woda ze średnim sezonowym SCOP 3,4 wynosi 3 970 zł rocznie (przy taryfie G11). Kocioł gazowy kondensacyjny o sprawności 94% zużyje 14 360 kWh gazu, co przy średniej cenie 0,62 zł/kWh daje 8 905 zł. Pellet drzewny w cenie 1 150 zł/t i wartości opałowej 4,8 kWh/kg wymaga 2 810 kg, czyli 3 230 zł rocznie. Te liczby różnią się niemal trzykrotnie i właśnie dlatego tak ważne jest liczyć kilowatogodziny, a nie tony paliwa.
Koszt instalacji w 2026 roku wygląda następująco: pompa powietrze-woda o mocy 9 kW to wydatek 38 000-52 000 zł, gruntowa pompa z odwiertami 80 000-120 000 zł, kocioł kondensacyjny 14 000-22 000 zł, a kocioł na pellet klasy A1 z podajnikiem 18 000-28 000 zł. Wszystkim tym widełkom towarzyszy montaż instalacji wewnętrznej: ogrzewanie podłogowe kosztuje 180-240 zł/m², grzejnikowe 120-180 zł/m². Prosty czas zwrotu pompy w stosunku do kotła gazowego wynosi 8-11 lat, a w porównaniu z kotłem na pellet - 14-18 lat.
Decydującym czynnikiem okazuje się współczynnik COP oraz sprawność sezonowa, a nie cena urządzenia. Pompa ciepła pobiera 1 kWh prądu i oddaje 3,4 kWh ciepła, bo przenosi energię z powietrza zewnętrznego do wody. Gaz ziemny w kotle kondensacyjnym zamienia 94% energii chemicznej metanu w ciepło, ale nie pobiera go z otoczenia. Pellet spala się ze sprawnością 88%, ale jego energia pochodzi w 100% z biomasy, którą drzewo wcześniej wchłonęło z atmosfery - stąd bilans zerowy w cyklu krótkim. To dlatego polityka klimatyczna UE wspiera biomasę certyfikowaną.
Kiedy gaz wygrywa? Gdy działka ma przyłącze gazowe, dom jest mały (do 110 m²) i nie ma miejsca na jednostkę zewnętrzną pompy. W takiej sytuacji kocioł kondensacyjny + taryfa dwustrefowa + fotowoltaika 6 kWp daje roczny koszt eksploatacji 3 800-4 500 zł. Kiedy pellet wygrywa? Gdy właściciel dysponuje tanim surowcem (np. własnym lasem), dom ma komin murowany i instalację wysokotemperaturową 70/55°C. Pompa wygrywa wszędzie tam, gdzie da się obniżyć temperaturę zasilania poniżej 45°C - czyli w nowym budownictwie z podłogówką.
| System | Koszt instalacji (zł) | Koszt roczny (zł) | Zwrot vs gaz (lata) | Ekologiczność | Komfort |
|---|---|---|---|---|---|
| Pompa powietrze-woda 9 kW | 38 000-52 000 | 3 970 | 8-11 | Bezemisyjna* | Wysoki |
| Pompa gruntowa 9 kW | 80 000-120 000 | 2 850 | 14-18 | Bezemisyjna* | Bardzo wysoki |
| Kocioł gazowy kondensacyjny | 14 000-22 000 | 8 905 | - | Niskoemisyjny | Wysoki |
| Kocioł pelletowy A1 | 18 000-28 000 | 3 230 | 1-3 | Neutralny węglowo | Średni |
| Ogrzewanie elektryczne + PV | 12 000-18 000 | 5 200 | 6-9 | Bezemisyjne | Średni |
| Komin + drewno | 8 000-15 000 | 2 900 | 0-2 | Neutralny węglowo | Niski |
| Sieć ciepłownicza | 15 000-25 000 | 7 100 | - | Zależy od paliwa | Wysoki |
* przy zasilaniu z OZE, bez dotacji. Źródło danych: średnie rynkowe 2026, NFOŚiGW, GUS ceny energii dla gospodarstw domowych.
Wszystkie wyliczenia uwzględniają cenę energii elektrycznej 0,95 zł/kWh (taryfa G11 2026). Przy taryfie dynamicznej i własnej instalacji PV 10 kWp koszt spada o 35-55% w skali roku.
Ogrzewanie domu bez gazu - sprawdzone alternatywy i ich koszty
Brak dostępu do sieci gazowej wcale nie oznacza rezygnacji z komfortu. Na terenach wiejskich i podmiejskich, gdzie przyłącze kosztuje 25 000-60 000 zł, trzy rozwiązania dominują: pompa ciepła powietrze-woda, kocioł pelletowy oraz ogrzewanie elektryczne akumulacyjne wsparte fotowoltaiką. Każde z nich ma inne wymagania wobec instalacji i inne koszty eksploatacji, które warto porównać w identycznych warunkach.
Pompa powietrze-woda wymaga jednostki zewnętrznej (odległość od okna sypialni min. 3 m ze względu na poziom hałasu 38-42 dB w trybie nocnym), miejsca na skraplacz wewnętrzny oraz przyłącza elektrycznego 3-fazowego. Jej zaletą jest prostota - brak magazynu paliwa, brak komina, brak konieczności czyszczenia. W nowym domu 150 m² z podłogówką i wentylacją mechaniczną z rekuperacją roczny koszt prądu wynosi 3 600-4 100 zł. Gdy temperatura spada poniżej -10°C, automatycznie uruchamia się grzałka elektryczna 6 kW, która w skrajnie mroźnym tygodniu podnosi rachunek o 180-240 zł.
Kocioł pelletowy sprawdza się tam, gdzie właściciel ceni niezależność od dostawców prądu i chce zachować tradycyjny komin. Wymaga suchego magazynu na 4-6 ton pelletu (zajętość 6-8 m²), podajnika ślimakowego oraz regularnego czyszczenia palnika co 7-14 dni. Nowoczesne kotły klasy 5 normy PN-EN 303-5 z automatycznym czyszczeniem wymiennika emitują mniej niż 20 mg/m³ pyłu i spełniają wymogi programu Czyste Powietrze. Przy cenie pelletu 1 150 zł/t i zużyciu 2,8 tony rocznie domu 150 m², koszt wynosi 3 230 zł - to najtańsze ogrzewanie domu w 2026 roku po pompie gruntowej.
Ogrzewanie elektryczne bezpośrednie (grzejniki konwektorowe, maty podłogowe) bywa sensowne wyłącznie przy taniej taryfie nocnej i dużej instalacji PV z magazynem energii. Samo zużycie przy domu 150 m² to 13 500 kWh rocznie, czyli 12 825 zł w taryfie G11. Po uwzględnieniu autokonsumpcji z PV 10 kWp i magazynu 10 kWh spada do 4 800-5 600 zł. Nie jest to jednak rozwiązanie dla budynków starszych bez termomodernizacji, bo każdy stopień izolacji obniża rachunek o 12-18%.
Jeśli działka nie ma gazu, a budżet na start wynosi poniżej 50 000 zł, najrozsądniej wybrać pompę powietrze-woda klasy A+++ (SCOP ≥ 4,0) i rozłożyć inwestycję w czasie: najpierw sama pompa z grzejnikami, a po dwóch sezonach dołożenie fotowoltaiki i podłogówki w salonie.
Dofinansowanie do pompy ciepła w 2026 - programy Moje Ciepło i Czyste Powietrze
Program Moje Ciepło w 2026 roku oferuje dotację do 28 500 zł dla pomp gruntowych (maksymalnie 40% kosztów kwalifikowanych) oraz do 19 400 zł dla pomp powietrze-woda (maksymalnie 30%). Budżet programu na rok 2026 wynosi 600 mln zł, a wnioski przyjmowane są w trybie ciągłym do wyczerpania puli. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest spełnienie wymagań technicznych: minimalny SCOP 4,0 dla gruntowej i 3,5 dla powietrznej, klasa energetyczna A+++ oraz montaż przez instalatora z certyfikatem OZE.
Program Czyste Powietrze pozostaje najbardziej dostępną formą wsparcia, szczególnie przy kompleksowej termomodernizacji. Wariant najwyższy (dla osób o najniższych dochodach) pokrywa do 100% kosztów kwalifikowanych do kwoty 99 000 zł. W 2026 roku wprowadzono obowiązkowy audyt energetyczny przed rozpoczęciem prac, co ma wyeliminować przypadki wymiany kotła bez docieplenia - takie działania nie przynoszą efektu, bo nowa pompa grzeje tyle samo strat co stary kocioł.
Ulga termomodernizacyjna w PIT pozwala odliczyć od dochodu do 53 000 zł na osobę, niezależnie od programów dotacyjnych. W praktyce łączenie dotacji i ulgi jest niedozwolone na te same koszty, ale można rozdzielić wydatki: dotacja pokrywa pompę i instalację, a ulga obejmuje okna, drzwi i ocieplenie. Skuteczna stopa zwrotu przy połączeniu obu instrumentów sięga 45-55% wartości inwestycji.
Lokalne programy wojewódzkie (np. mazowieckie, pomorskie, dolnośląskie) dodają własne dopłaty, często w formie grantów 5 000-15 000 zł dla rodzin z dziećmi lub w budynkach objętych uchwałą antysmogową. Informacje o aktualnych naborach publikuje NFOŚiGW oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. Wniosek składa się elektronicznie, a wypłata następuje po zakończeniu inwestycji i przedstawieniu faktur oraz protokołu odbioru.
Uwaga na wykonawców oferujących „dotację gwarantowaną" z góry. Legalne programy działają na zasadzie refundacji poniesionych kosztów po wykonaniu prac. Wpłata zaliczki przed podpisaniem umowy dotacyjnej naraża inwestora na utratę pieniędzy.
Wentylacja, komin i rekuperacja - co decyduje o wyborze systemu
Kocioł na paliwo stałe wymaga komina dymowego spełniającego normę PN-EN 1443, z wkładem ceramicznym lub ze stali kwasoodpornej. Minimalna wysokość 4 m od paleniska do wylotu ponad dach, przekrój komina dopasowany do mocy kotła (zwykle 16-20 cm dla pelletu). W budynku pasywnym taki komin generuje straty ciepła rzędu 300-500 kWh rocznie, które trzeba uwzględnić w bilansie. Pompa ciepła nie potrzebuje komina - to jeden z powodów, dla których nowe domy rezygnują z tradycyjnego przewodu dymowego.
Rekuperacja (wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła) towarzyszy pompie ciepła niemal zawsze w nowym budownictwie. Sprawność odzysku na poziomie 85-92% oznacza, że z każdych 1000 W traconych przez wentylację wraca 850-920 W z powrotem do budynku. Bez rekuperacji dom 150 m² traci 4 200-5 800 kWh rocznie przez samą wymianę powietrza, a wentylacja grawitacyjna pogarsza bilans o dodatkowe 15-25% w budynkach szczelnych.
Kiedy wystarczy wentylacja grawitacyjna? Wyłącznie w domach starszych z naturalną infiltracją powietrza, gdzie szczelność okien i ścian jest niska. W takich budynkach instalowanie rekuperacji wymaga najpierw uszczelnienia stolarki i przegród, inaczej odzysk ciepła spada do 50-60%, a koszty inwestycji nie zwracają się przez 15-20 lat. W domu nowym szczelnym (n50 ≤ 1,5 h⁻¹ wg PN-EN 13829) rekuperacja jest obowiązkowa dla utrzymania jakości powietrza - bez niej pojawia się wilgoć, pleśnie i rosnące stężenie CO₂ powyżej 1 200 ppm.
Optymalizacja kosztów - termomodernizacja przed wyborem systemu
Termomodernizacja to nie dodatek do wymiany kotła - to fundament opłacalności całej inwestycji. Dom z lat 90. o zapotrzebowaniu 180 kWh/m²/rok wymaga instalacji o mocy 27 kW, a po dociepleniu ścian (15 cm styropianu λ ≤ 0,032 W/mK), dachu (30 cm wełny) i wymianie okien na trzyszybowe - zaledwie 9 kW. Różnica w koszcie urządzenia wynosi 30 000-45 000 zł, a w koszcie eksploatacji 4 500-6 200 zł rocznie. Te kwoty zwracają się w 4-7 lat same.
Dobór mocy pompy ciepła wymaga obliczeń wg normy PN-EN 12831 z uwzględnieniem wentylacji i zysków słonecznych. Przewymiarowanie o 20-30% powoduje częste cyklowanie sprężarki, spadek SCOP o 0,4-0,7 punktu i przyspieszone zużycie elementów. Niedowymiarowanie skutkuje pracą grzałki elektrycznej w mroźne dni, czyli wzrostem rachunku o 8-12% za każdy 1 kW brakującej mocy. Kompromisem jest pompa z modulowaną sprężarką inwerterową, która pokrywa 30-110% mocy nominalnej.
Integracja z fotowoltaiką i magazynem energii zmienia ekonomię pompy o 180%. Instalacja PV 10 kWp produkuje 9 500-10 800 kWh rocznie w polskich warunkach nasłonecznienia (1 050-1 100 kWh/kWp). Pompa zużywa 3 970 kWh, więc 60-70% produkcji PV pokrywa bezpośrednio ogrzewanie. Magazyn energii 10 kWh przesuwa nadwyżki na godziny poranne i wieczorne, podnosząc autokonsumpcję z 35% do 70-75%. Koszt całego zestawu (PV + magazyn + pompa) wynosi 110 000-155 000 zł, ale z dotacjami spada do 70 000-95 000 zł.
Taryfa dynamiczna energii elektrycznej obowiązująca od 2025 roku pozwala kupować prąd w godzinach najniższej ceny (zwykle 11:00-15:00) i wykorzystywać go wieczorem do ładowania magazynu oraz pracy pompy. Przy średniej różnicy cen 0,45 zł/kWh między szczytem a doliną oszczędność roczna wynosi 1 800-2 400 zł.
Kiedy NIE wybrać danego systemu - praktyczne ograniczenia
Pompa gruntowa nie sprawdzi się na działce mniejszej niż 250 m², w gruncie skalnym lub przy wysokim poziomie wody gruntowej powyżej 1,5 m. Odwierty pionowe wymagają odległości co najmniej 2 m od siebie i 5 m od fundamentów. Koszt odwiertu 80-120 m waha się od 110 do 160 zł/mb, a przy braku miejsca jedyną alternatywą jest kolektor poziomy na głębokości 1,2-1,5 m, który potrzebuje powierzchni 2-3-krotnie większej niż ogrzewana.
Kocioł gazowy kondensacyjny nie ma sensu bez dostępu do taniego gazu, przy domu pasywnym lub w lokalizacji bez perspektywy podłączenia do sieci w ciągu 5 lat. Instalacja zbiornika na gaz LPG podnosi koszt eksploatacji o 30-40% względem gazu ziemnego i eliminuje sens wyboru tego systemu.
Kocioł na pellet nie nadaje się do domu z kominem murowanym bez wkładu, w strefie o zaostrzonych normach emisji lub gdy właściciel nie ma możliwości magazynowania 4-6 ton suchego paliwa. Pellet klasy A1 musi mieć wilgotność poniżej 10%, inaczej sprawność spada o 15-20%, a emisja pyłu rośnie powyżej dopuszczalnych norm.
Ogrzewanie elektryczne bezpośrednie bez PV jest najdroższe w eksploatacji (12 825 zł rocznie dla domu 150 m²). Może mieć sens wyłącznie jako ogrzewanie uzupełniające w domu pasywnym lub jako tymczasowe rozwiązanie przed montażem pompy.
Checklist przed wyborem ogrzewania - pytania do wykonawcy
Przed podpisaniem umowy warto zweryfikować kilka konkretnych punktów, które odróżniają rzetelnego fachowca od handlowca:
- Jakie jest sezonowe zapotrzebowanie budynku na ciepło obliczone wg PN-EN 12831?
- Czy wykonawca posiada certyfikat instalatora OZE wydany przez UDT?
- Jaką sprawność roczną SCOP deklaruje producent pompy w warunkach klimatu polskiego?
- Jaki jest rzeczywisty koszt serwisu i przeglądów w okresie gwarancji?
- Czy oferta obejmuje dobór mocy na podstawie projektu, czy „standardowo 9 kW"?
Każdego z tych pytań nie warto zadawać w formie negocjacji ceny, lecz jako warunek techniczny oferty. Brak odpowiedzi na którekolwiek z nich powinien wzbudzić czujność.
Jak czytać oferty pomp ciepła, żeby nie przepłacić
Różnica między najtańszą a najdroższą pompą powietrze-woda tej samej klasy sięga 18 000 zł. Mechanizm jest prosty: urządzenia z modulowaną sprężarką inwerterową i sprężarką typu scroll pracują ciszej (37-39 dB zamiast 44-48 dB), mają wyższy SCOP (4,1 zamiast 3,4) i zużywają mniej energii na własne potrzeby. Te cechy decydują o rocznym rachunku, a nie cena katalogowa.
Warto sprawdzić, czy pompa ma funkcję chłodzenia pasywnego (free cooling) - w lecie przepuszcza chłód z gruntu bez pracy sprężarki, co obniża temperaturę w domu o 4-6°C przy zużyciu zaledwie 80-120 W. Funkcja kosztuje dodatkowo 2 500-4 000 zł, ale eliminuje potrzebę klimatyzatora i obniża koszt energii chłodniczej o 85%.
FAQ - odpowiedzi na pytania, które zadają inwestorzy
Czy pompa ciepła wystarczy przy -20°C na północnym wschodzie? Tak, ale wymaga dobrej izolacji i podłogówki. Przy zapotrzebowaniu 70 kWh/m²/rok pompa o mocy 9 kW pokrywa 80-85% zapotrzebowania w takiej temperaturze, a resztę zapewnia grzałka 6 kW. W praktyce przez 8-12 dni w roku grzałka pracuje intensywniej, co podnosi roczny rachunek o 200-350 zł.
Co z prądem przy blackoucie? Pompa z funkcją startu łagodnego pobiera 3,5-5 kW. Standardowy agregat prądotwórczy 7 kW ją zasili, ale ciągła praca wymaga zapasu paliwa. Rozwiązaniem jest magazyn energii 10 kWh, który pokrywa 4-6 godzin pracy pompy bez zasilania zewnętrznego. Przy awarii sieci trwającej krócej niż 6 godzin system działa autonomicznie.
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki - co się bardziej opłaca? Podłogówka pracuje przy 35°C, grzejniki przy 55-65°C. Różnica temperatury zasilania o 20°C obniża SCOP pompy o 0,8-1,1 punktu, czyli zwiększa zużycie prądu o 28-34%. Koszt instalacji podłogowej jest wyższy o 60-90 zł/m², ale zwraca się w 4-6 lat niższymi rachunkami.
Jak długo trwa montaż pompy gruntowej? Odwierty 80-120 m zajmują 2-3 dni, montaŜ pompy 1-2 dni, uruchomienie i regulacja 1 dzień. Całość zamknie się w tygodniu roboczym, jeśli odwierty nie natrafią na skałę, co wydłuża prace o 1-3 dni.
Smart home i zarządzanie energią - oszczędność 8-15% bez inwestycji w sprzęt
Sterowanie pogodowe i harmonogramy obniżają temperatury w nocy oraz podczas nieobecności domowników o 1-2°C, co zmniejsza zużycie energii o 6-10% rocznie. Algorytm uczenia się (machine learning) w nowoczesnych sterownikach analizuje wzorce użytkowania i automatycznie dostosowuje temperaturę przed powrotem mieszkańców. Koszt takiego sterownika to 1 200-2 800 zł, a zwrot następuje w pierwszym sezonie.
Integracja z taryfą dynamiczną pozwala włączać ładowanie magazynu energii i grzanie CWU w godzinach najniższej ceny. Dane z aplikacji PSE publikują ceny z 24-godzinnym wyprzedzeniem, a sterownik automatycznie reaguje na spadki poniżej 0,55 zł/kWh. W połączeniu z prognozą pogody system decyduje, czy bardziej opłaca się ładować magazyn, czy bezpośrednio zasilać pompę.
Perspektywa 10 i 20 lat - co się zmieni w kosztach
W perspektywie 10 lat cena gazu ziemnego wzrośnie prawdopodobnie o 40-60% (prognoza NFOŚiGW i Komisji Europejskiej), a cena prądu o 20-30% przy jednoczesnym spadku cen paneli PV o 25-35%. Pompa ciepła w takim scenariuszu pozostaje najtańsza w eksploatacji, a jej przewaga nad gazem rośnie z każdym rokiem. Po 20 latach łączna oszczędność w porównaniu z kotłem gazowym wyniesie 95 000-140 000 zł dla domu 150 m².
Kocioł na pellet podlega mniejszym wahaniom cenowym - biomasa jest surowcem krajowym i odnawialnym, a jej cena rośnie wolniej niż gazu. Pellet może okazać się rozwiązaniem przejściowym na lata 2026-2035, szczególnie na terenach bez dostępu do gazu i z ograniczeniami sieci energetycznej.
Dla domu 150 m² w nowym budownictwie z podłogówką i rekuperacją najlepszą opcją pozostaje pompa powietrze-woda klasy A+++ połączona z fotowoltaiką 8-10 kWp i magazynem energii 10 kWh. Zwrot inwestycji przy wsparciu Moje Ciepło i ulgi termomodernizacyjnej wynosi 6-9 lat, a łączna oszczędność w perspektywie 20 lat - 90 000-130 000 zł w porównaniu z kotłem gazowym.
Dla domu starszego, słabo ocieplonego, z kominem murowanym i ograniczonym budżetem rozsądnym kompromisem jest kocioł pelletowy klasy A1 z automatycznym podajnikiem. Wymaga magazynu na pellet i regularnej obsługi, ale eliminuje zależność od gazu i zapewnia zerowy bilans emisji CO₂.
Bez względu na wybór systemu, termomodernizacja powinna go poprzedzać. Dom ocieplony do poziomu 80-90 kWh/m²/rok akceptuje każdą technologię i pozwala wybrać najtańszą eksploatację. Dom nieocieplony wymaga przewymiarowanej instalacji, która nigdy nie zwróci się w rozsądnym czasie.
Decyzja o ogrzewaniu to nie wybór urządzenia, lecz wybór scenariusza energetycznego na dwie dekady. Pompa ciepła, gaz czy pellet - każda opcja ma uzasadnienie, ale tylko wtedy, gdy jest dopasowana do bryły, izolacji i profilu zużycia budynku.
Źródła danych i regulacje: PN-EN 12831 (obliczanie zapotrzebowania na ciepło), PN-EN 1443 (kominy), PN-EN 303-5 (kotły na biomasę), PN-EN 13829 (szczelność budynków), Warunki Techniczne 2021 (WT 2021), Dyrektywa EPBD 2024/1275, dyrektywa ETS 2 (wejście w życie 2027), NFOŚiGW - program Moje Ciepło, NFOŚiGW - program Czyste Powietrze, GUS - ceny energii dla gospodarstw domowych 2024-2026, Krajowy Plan Odbudowy (komponent B1), Ministerstwo Klimatu i Środowiska - uchwały antysmogowe wojewódzkie, UDT - certyfikaty instalatorów OZE.